Menu
Home Page

Growing In Faith and Learning

Welcome to St. Leonard's Church of England Primary School

Welcome to St Leonard's CofE Primary School

I am delighted to welcome you to our website. I am proud to be the Headteacher at St. Leonard’s CofE Primary School. We are located in the beautiful village of Wigginton and have a very strong community who are keen to support our school. Our strong Christian ethos underpins everything we do and everyone associated with our school is committed to helping our children ‘Grow in Faith and Learning’. Catherine Young- Headteacher.

This week

It has been a busy week in school this week with lots going on.  On Tuesday the children were invited to come into school in non uniform, and after school FOSLS held a Valentines disco.  The children had a great time.

 

On Thursday we held our fundraising afternoon to raise money for new laptops.  The children did a great job of organising the event, which included a jumble sale, teddy tombola, book sale, tuck shop, raffle etc.

 

After school on Thursday some of our KS2 children took part in a swimming gala.  Well done to everyone that took part and to those who have qualified for the finals at The Snowdome.

 

We also held a Celebration Assembly in church for each class.  The children were given an opportunity to talk about what they have been learning this half term and show some of their work.  It was great to see so many parents/carers/grandparents in church each morning.  Please see below a list of the awards given.

 

Robins

Maths Magician: Rosy Bird & Joshua White.

Excellent Homework: Lilly Hill

Physical Education Award: Grace Tregaskis.

Religious Education Award: Jacob Cooke.

Thinking Award: Alfie Macbeth.

Book Worm: Maisie Stevens.

Creative Writing Award: Delilah Cope-Hall & Asher Weatherall.

Amazing Actor: Beau Smith.
Head Teacher Award: Rosy Bird.

Osprey Awards: After school club - Delilah Cope-Hall.

 

Kingfishers

Geography Award: Megan Boag.

Maths Magician:  Ollie Oughton.

English Award: Cameron Hunter.

Super Scientist: Jacob Arrowsmith.

Class Helper: Harvey Boddington.

Never Gives Up: Gabriel Ward & Natalie Petricca.

Excellent Homework: Millicent Cork.

Super Listener: Isla Jones.

Multiplication Award: Finley Madge, Ewan Tall, Ollie Johnston & Amelia Byrne.

Super Worker: Isla-Bella Falvey.

Head Teacher Award: Amelia Byrne.

Osprey Awards:  Breakfast Club - Megan Boag,  After school club - Gabriel Ward.

 

Owls

Home Learning: Francesca Hadley.

Super Organised: Freya Henderson.

English Award: Elsa Blackwood.

Super Listener: Grace Dix.

Never Gives Up: Eliza Tall.

Maths Magician: Grace Cooke.

MFL Expert: Jessica Wildes.

Super Scientist: Megan Blackwood.

Head Teacher Award: Millie Owen. 

Osprey Awards:  Breakfast Club - Ellis Haggar,  After school club - Freya Henderson.

 

Kestrels

Super Organised: Neeve Finney.

Never Gives Up: Anna White.

Maths Magician: Thomas Gilbert.

Most Responsible: Isla Follis.

Excellent Homework: Jessica Byrne.

Super Listener: Evie Cover.

English Award: Yasmin Turner.

Super Scientist: Alfie Robbins.

Geography Award: Caiden Jones.

Head Teacher Award: Bethany Lawrence.

Osprey Awards:  Breakfast Club - Harry Southall,  After school club - Evie Cover.

 

Falcons

Geography Award: Jacob Bryan.

MFL Expert: Naomi Trower.

Amazing Artist: Joe Atkinson & Sam Powell.

Writing Award: Madeliene Terry & Ben Wildes.

Maths Magician: Francis Luke.

Osprey Awards:  Breakfast Club - Marcus Goodwin & Alex Bain.

Top